Tryout Schedule

Archery

Baseball

Saturday 9/9 - 10am-12pm (Depot Campus Fields)

Sunday 9/10 - 12-2pm (Depot Campus Fields)

Basketball, Women’s

Monday 9/25 – 7-9pm (Greer Fieldhouse)
 
Wednesday 9/27 – 7-9pm (Greer Fieldhouse)

 

Crew, Men’s

Cycling

Dressage

Thursday 8/31 - 7-8pm (Young Building Rm. 100) *Mandatory Practicum Meeting

Friday 9/8 - 12:30-3pm (Horsebarn Hill Arena)

Equestrian

Thursday 8/31 - 7-8pm (Young Building Rm. 100) *Mandatory Practicum Meeting

Saturday 9/9 – 12pm start at Horsebarn Hill Arena

Field Hockey

Monday 9/18 - 6-8am (Sherman Turf)
 
Tuesday 9/19 - 6-8am (Sherman Turf) 
 
Thursday 9/21 - 6-8am (Sherman Turf)

 

 

Figure Skating

Thursday 9/7 - Open Practice 8:50-10:05pm (Freitas Ice Forum)
 
Monday 9/11 - 7:30-9pm (Freitas Ice Forum)
 
Sunday 9/17 - 8:45-10pm (Freitas Ice Forum)

 

 

Gymnastics

Tuesday 9/12 - 6:30-9pm (Deary's Gymnastics - Danielson, CT)

Friday 9/15 - 2-4:30pm (Deary's Gymnastics - Danielson, CT)

Ice Hockey-Men’s

Friday 9/1 - 5:30-6:30pm (Freitas Ice Forum) *Captain's Practice
 
Sunday 9/3 - 3:30-4:45pm (Freitas Ice Forum) *Captain's Practice
 
Tuesday 9/5 - 8:50-9:50pm (Freitas Ice Forum) *Captain's Practice
 
Monday 9/11 - 9:15-10:30pm (Freitas Ice Forum)
 
Wednesday 9/13 - 9-10:15pm (Freitas Ice Forum)

 

Ice Hockey-Women’s

Tuesday 9/12 - 9:15-10:30pm (Freitas Ice Forum)

Thursday 9/14 - 9-10:15pm (Freitas Ice Forum)

Kickline

Wednesday 9/13 - 9-11pm (Greer Fieldhouse)

Sunday 9/17 - 1-3pm (Hawley Armory)

Lacrosse-Men’s

Monday 9/11 - 8-10pm (Depot Campus Fields)

Thursday 9/14 - 6-8pm (Depot Campus Fields)

Lacrosse-Women’s

Sunday 9/10 - 2-4pm (Depot Campus Fields)

Tuesday 9/12 - 6-8pm (Depot Campus Fields)

Paintball

Saturday 9/9 - 10am-1:30pm (Matt's Outback Paintball)

Saturday 9/16 - 10am-1:30pm (Matt's Outback Paintball)

Polo

Tuesday 9/12 - 6-9pm (Horsebarn Hill Arena)

Thursday 9/14 - 6-9pm (Horsebarn Hill Arena)

Racquetball

Rugby-Men’s

Wednesday 9/20 - 8-10pm (Depot Campus Fields)

Thursday 9/21 - 6-8pm (Depot Campus Fields)

Rugby-Women’s

Run

Sailing

Ski

Skydiving

Soccer-Men’s

Wednesday 8/30 - 7:30-10pm (Depot Campus Fields)

Friday 9/1 - 3:30-6pm (Depot Campus Fields)

Soccer-Women’s

Thursday 9/7 - 4-6pm (Depot Campus Fields)

Friday 9/8 - 4-6pm (Depot Campus Fields)

Softball

Tuesday 9/12 - 4:30-7pm (North Jungle Field)
 
Wednesday 9/13 - 4:30-7pm (North Jungle Field)

 

Swim

Monday 9/18 - 7-9pm (Wolff-Zackin Natatorium)

Tuesday 9/19 - 5-7pm (Meet @ Jonathan Husky Statue outside Gampel)

Wednesday 9/20 - 7-9pm (Wolff-Zackin Natatorium)

Tae Kwon Do

Tap

Thursday 9/14 - 6:30-8:30pm (SU 304 B)

Sunday 9/17 - 6:30-8:30pm (SU 304 C)

Tennis

Saturday 9/9 - 1-6pm (Varsity Tennis Courts) *Men’s Only

Sunday 9/10 - 12-5pm (Varsity Tennis Courts) *Women’s Only

Triathlon

Ultimate-Men’s

Monday 9/18 - 8-10pm (Depot Campus Fields)

Wednesday 9/20 - 8-10pm (Depot Campus Fields)

Ultimate-Women’s

Tuesday 10/17 - 8-10pm (Depot Campus Fields)

Thursday 10/19 - 8-10pm (Depot Campus Fields)

Volleyball-Men’s

Sunday 9/10 - 12-3pm (Guyer Gym)

Wednesday 9/13 - 7-11pm (Greer Fieldhouse/Guyer Gym)

Sunday 9/17 - 12-2pm (Guyer Gym)

Wednesday 9/20 - 7-11pm (Greer Fieldhouse/Guyer Gym)

Volleyball-Women’s

Sunday 9/10 - 3-6pm (Guyer Gym)

Sunday 9/17 - 2-5pm (Guyer Gym)

Water Polo

Western

Thursday 8/31 - 7-8pm (Young Building Rm. 100) *Mandatory Practicum Meeting

Saturday 9/9 – 1-4pm (Horsebarn Hill Arena)

Woodsmen